FORUM Nebojse.si
Novice:
 
*
Dobrodošli, gost. Prosim, prijavite se ali registrirajte.
Ali ste pozabili aktivirati vaš račun?
sobota, 20. april 2024 ura: 13:08


Prijavite se z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seje.


Strani: [1]   Pojdi dol
  Natisni  
avtor Tema: Ali ima partnerka OKM - pretiravanje s čiščenjem  (Prebrano 1996 krat)
0 uporabnikov in 1 gost pregleduje temo.
Smacky
Novinec / novinka
*
Odsotni Odsotni

Prispevki: 2


« dne:: četrtek, 07. junij 2018 ura: 14:24 »

Pozdravljeni!

V forum sem se registriral, ker imam težavo. Bojim se, da bo moja zveza s partnerko razpadla zaradi njenih, po moje, pretiranih navad v zvezi s čiščenjem stanovanja. S partnerko sva skupaj dve leti. Na začetku odnosa težave niso prišle na dan, saj sva se preveč ukvarjala en z drugim. Sedaj, ko pa se življenje normalizira in se dejansko začenja živeti skupaj, pa čedalje bolj opažam znake, da nekaj ne štima.
Sam sem živel v prejšnjem razmerju v dokaj normalni družini z dvema otrokoma. Imeli smo ščiščeno in pospravljeno, pač kolikor se to lahko z dvema malima otrokoma ima. Moji starši so me naučili kaj pomeni imeti red in imeti stvari očiščene, bil sem tudi na služenju vojske, kjer te še dodatno navadijo na čistočo.
Vendar pa sedaj opažam stvari, ki se mi ne zdijo normalne. Predvsem se mi ne zdijo normalne zato, ker prihaja do konfliktov, kreganja in z moje strani občutka, da karkoli naredim ni dovolj dobro in domov (v njeno stanovanje) hodim z grenkim priokusom in cmokom v grlu.

Nekaj primerov: brisanje umivalnikov in pip na suho po vsaki uporabi. Obvezno pomivanje po tleh celotne kuhinje, ko npr. pade kakšna kapljica vode na tla. Če pa po pomoti celo stopiš na takšno kapljico in greš v sosedno sobo, je potrebno pomiti po tleh celotno stanovanje, saj se je "umazanija" raznesla okoli. Pometanje in pomivanje garaže vsakič, ko se avto parkira. Madeže na oknih je potrebno takoj sčistit in ko že čisti, je potrebno umit vsa okna v stanovanju. Nekatera celo večkrat, da se ne vidi niti pikica umazanije. Prepoved da otroci, ki jih imam vsake 14 dni za vikend, karkoli od hrane, pijače nosijo npr. v dnevno za TV (ok, to je še razumljivo). Pije in je se lahko samo v kuhinji za mizo, vse je potrebno takoj pospravit za seboj in pomiti po mizi... tudi ko imamo npr. obisk, je potrebno tisto sekundo, ko se neha jesti, vse pospravit in pomit, čeprav so gostje še vedno za mizo...

Največja kriza nastane kak prost dan, ko greva npr. za ves dan v hribe. Naslednji dan je sama živčnost, ker sva prejšnji dan bila ves dan z doma in zdaj ni nič narejeno, vse je umazano in je treba vse od včeraj nadoknadit.


Na začetku je bilo še to vse sprejemljivo, venda sedaj pa prihaja zaradi tega do prepirov, saj mi očita, da mora vse narediti sama in da ne sfolga, da se nikoli sam ničesar ne lotim, da ne pobrišem tuša in umivalnika za sabo, nasploh nič ne naredim. Ji poskušam razložit da po mojih standardih je pač dovolj čisto, a to njej ne zadostuje. Včasih pridem domov in je cela objokana. Pravi da nič ne štima in da ne ve kako naprej. Ko jo vprašam, kje je problem še sama ne ve. Vse je očiščeno in pospravljeno, ona pa kar joka kako ni nič zrihtano in vse narobe...
Zadnji teden je vsako popoldne deževalo že, ko sem prišel iz službe. Na začetku tedna se je ona spomnila, da bi bilo potrebno pokositi okoli hiše (trava je bila res na minimumu za košnjo, po moje bi lahko počakala še kak teden), a je res vsako popoldne travo namočilo in se ni dalo kosit. In je že katastrofa, samo nori in je slabe volje in mi očita, da nisem sposoben pokosit trave...

Opažam tudi, da se ob vsakem takem izbruhu začne praskat po telesu in velikokrat se gre potem tuširat, kar tako sredi dneva...

V glavnem, včasih je tako hudo, da razmišljam o prekinitvi zveze, vendar jo imam rad in bi rad ostal z njo. Kako ji naj pomagam? Naj sodelujem pri njenih kapricah? Sem poskušal pomagati, vendar ponavadi nič ne naredim dovolj dobro in je samo še slabše. En tak primer je bil, ko sem hotel posodo, ki ni šla v pomivalca, pomiti na roke, a je po nerodnosti nekaj pene z mojih rok kapnilo na tla in je že bilo konec in je bila cela živčna.

Prosim za mnenje in pomoč.

Hvala!
« Zadnje urejanje: četrtek, 07. junij 2018 ura: 14:42 od Smacky » Prijavljen
Aslan
Global Moderator
Heroj
*****
Odsotni Odsotni

Spol: Ženska
Prispevki: 7.772


Kraljestvu našega življenja vladamo mi sami.


« Odgovori #1 dne:: četrtek, 07. junij 2018 ura: 14:51 »

Tole je res ena od oblik OKM ... ona s tem čiščenjem regulira svojo čustveno napetost.
Obsesivna misel (npr. bacili...) sledi kompulzivno dejanje (spet pomije mizo)...

Kupi ji (vama) knjigo OKM za Telebane. Res toplo priporočam.
http://www.pasadena.si/knjiga/102470/
Pomagala bo obema - tebi, da boš lažje razumel njeno duševno stisko in
njej v upanju, da se prepozna v knjigi in poišče strokovno pomoč.

Strokovna pomoč:

- psihoterapija (največkrat samoplačniška, 1x tedensko...1 ura)
(malo pogledat v svoj lajf, v preteklost, v otroštvo, v čustva kako se izražajo, vzorce družine in najti nove, bolj funkcionalne odločitve za soočanje z izzivi življenja). Pogosto za osebo ki razvije OKM, stojijo disfunkcionalne družine, nasilje, psihična zloraba, alkohol staršev...)

- psihiatrija (na kartico, obiski na 1-3 mesece)
(klinična diagnoza + zdravila. Za zdravljenje (oz umilitev neželjene simptomatike) se uporabljajo antidepresivi. V začetku kar nekaj zoprnih stranskih učinkov, ko se stabilizira si Ok, ko zaključiš s tabletami se vrne tisto česar nisi predelal (s pomočjo psihoterapije ali sam) )...nisi želel predelat ali si nisi upal...)

Srečno  rozicodam
Prijavljen

Resnični prijatelj je ta, ki te drži za roko in se dotika tvojega srca.
Smacky
Novinec / novinka
*
Odsotni Odsotni

Prispevki: 2


« Odgovori #2 dne:: četrtek, 07. junij 2018 ura: 14:59 »

Hvala za nasvet, najverjetneje jo bom kupil in skril in sam prebral. Njej si je ne bi upal pokazat,  zvizgam
Prijavljen
Aslan
Global Moderator
Heroj
*****
Odsotni Odsotni

Spol: Ženska
Prispevki: 7.772


Kraljestvu našega življenja vladamo mi sami.


« Odgovori #3 dne:: četrtek, 07. junij 2018 ura: 15:10 »

Ne boj se!
Zdrav odnos - potrebuje odprto komunikacijo.
 hug
Povej, da jo bereš zase - ker tebe zanima - morda tudi ker zaznavaš neko njeno stisko ...
Tudi če bo vihar - se hitro poleže. Ne rabimo delat z drugimi v rokavicah.
Če se bi jezila (superca!!!) bo šla jeza ven in bo tla 2x manj pomila ;-)

Za tvoje duševno zdravje pa je OK, če si lahko avtentičen, tak kot si.

Knjiga je pisana na zelo simpatičen način, zelo podrobno kazalo itd ...
Mogoče jo res prvo ti prelistaj da imaš malo "znanja" preden spregovoriš naglas doma.

DAM ima tudi skupine za samopomoč, kamor lahko prideš ti sam, skupaj s partnerko ali oba.
Pomembno je da se zavemo kaj se nam dogaja in da smo NORMALNI, da nismo zato nori.
Da spoznamo sotrpine, ki zrcalijo nas same - OKM je zelo pogosta motnja, ima pa veliko obrazov...odtenkov..

Če boš kaj Googlav v angleščini glej pod "OCD"
 rozicodam
Prijavljen

Resnični prijatelj je ta, ki te drži za roko in se dotika tvojega srca.
Lost
Administrator
Heroj
*****
Odsotni Odsotni

Spol: Moški
Prispevki: 7.838


I'm not lost, just undiscovered.


« Odgovori #4 dne:: četrtek, 07. junij 2018 ura: 19:57 »

Še nekaj na temo OKM

Jaz in moja OKM
http://www.nebojse.si/portal/index.php?option=com_remository&Itemid=80&func=fileinfo&id=88

"Vse kar ste želeli vedeti o OKM, pa si niste upali vprašati"
http://www.nebojse.si/portal/index.php?option=com_remository&Itemid=80&func=fileinfo&id=105

Prijavljen

Štoparski vodnik po poteh anksioznosti in depresije www.nebojse.si
ThinkPink
Aktiven član/ica
**
Odsotni Odsotni

Spol: Ženska
Prispevki: 136


Ljubezen do sebe, je pot do zdravja.


« Odgovori #5 dne:: petek, 08. junij 2018 ura: 10:41 »

Žal imaš prav, tvoja partnerka ima OKM.

Vem, ker ga imam sama in ko sem brala tvoj zapis, se mi je zdelo, da berem o sebi izpred nekaj let. Tudi jaz sem znala biti zelo nesrečna, če partner ni pobrisal pipe takoj, ko je nehal točiti vodo. In ni takoj nemudoma pospravil krožnika za sabo, ko je pojedel zadnji grižljaj sendviča ... Ko sva šla na dopust, bi rabila en teden dopusta samo zato, da pospravim, da bo stanovanje lepo, ko greva (da bom pomirjena na dopustu, ker je doma vse urejeno) in po dopustu še en teden dopusta, da pospravim vso navlako in doma vse zloščim (ker, ko prideš domov po enem tednu, se nabere toliko prahu Smiley) In teme o pospravljanju in kako sem za vse sama, kako on ne vidi umazanije....so nama uničevale odnos. Takšna jeza se je kopičila v mene zaradi tega večnega nezadovoljstva nad njim...

Ko so prišli še otroci...bolje, da ne govorim... koliko solz, koliko obupa, občutek nemoči - jaz sem svojo situacijo videla čisto popačeno - menila sem, da sem za vse sama, gnala sem še naprej svojo obsesijo s čistočo, dokler nisem pregorela, seveda. In potem depresija in panika in tesnoba in OKM nadaljeval svojo pot še v hujše obsege. Sama si nisem znala pomagati, nisem dojela, da imam problem. Partner mi ni znal pomagati, edino kaj je znal poreči je, da pretiravam (kar sem res) in da sem ista kot mati (kar sem res bila).

Po tem mojem totalnem kolapsu, da nisem bila zmožna funkcionirati sploh, sem šla na AD in psihoterapijo. Komaj na psihoterapiji sem dojela, da sem OKM podedovala oz. vsaj prevzela vzorce od svoje mame, ona pa od babice... To je zadeva, ki se pri nas vleče skozi generacije, vendar bom jaz tista tazadnja, sem se odločila. Od malega je bilo edino pomembno pri nas doma, da se vse sveti. Te vzorce sem že začela prenašati na svojo družino, pa mi hvala bogu ni uspelo. Smiley Torej razčistila sem  s preteklostjo in se sprijaznila, da imam OKM. Še vedno. Vendar ga uspem kontrolirati. Še vedno imam rada pospravljeno, kot vsi, ampak ne paničarim in ne najedam familiji. Sem pa zelo vesela, ko gredo med vikendom kam za urco, dve in si jaz dam doma duška in vse pospravim Smiley

Svojo izkušnjo sem napisala zato, da morda pokažeš partnerki. Tukaj je ključen pogovor med vama in uvid, da ima problem. Rešljiv problem. Bolje, da ga začne reševati zdaj, kot pa da jo popelje tako daleč, da od dela in sekiranja pregori, kot sem sama.

Javi se še kaj...
Prijavljen
Strani: [1]   Pojdi gor
  Natisni  
 
Pojdi na:  

oglas oglas ETIKETA medicinski slovar
Powered by SMF 1.1.5 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC

Društvo DAM in uredništvo Portala Nebojse.si ne odgovarjamo za vsebine prispevkov na Forumu in vsebine komentarjev novic.
Vsi komentarji so lastništvo osebe, ki jih je napisala. Za njihovo vsebino so odgovorni njihovi avtorji.
Stran je bila ustvarjena v 0.098 sekundah z 22 povpraševanji.