Ljudje so se mnogo desetletij izogibali maščobam, saj so mislili da so škodljive in povzročajo marsikatero zdravstveno težavo in navsezadnje tudi odvečno telesno težo. Res je, da če bomo zaužili preveliko maščob, ki so nasičene, nam to ne bo prineslo nič dobrega. Je pa tudi res, da brez določenih maščob ne moremo normalno funkcionirati in imajo zatorej za nas esencialni pomen.
Omega-3 maščobne kisline so bistvenega pomena za naše zdravje, razvoj in dobro počutje. So temeljne molekule za izgradnjo in delovanje membran sleherne celice človekovega telesa, še posebej pomembna pa je njihova vloga v živčnem tkivu možganov in očesne mrežnice. Tako kot vitamini, so tudi omega–3 maščobne kisline v vseh obdobjih človekovega življenja neizogibno potrebne za zdravje in ohranjajo pomembno vlogo pri preprečevanju določenih bolezni ter lajšanju kroničnih stanj. Ker pa jih naše telo ne proizvaja samo, moramo poskrbeti, da jih dobimo z ustrezno prehrano. Te najdemo v lanenem semenu oziroma olju, v oreščkih in seveda tudi ribah – losos, tuna, skuša, slanik. Strokovnjaki priporočajo, da bi morali ribe na naš jedilnik uvrščati najmanj dvakrat tedensko. Druga možnost so seveda tudi prehranska dopolnila. Spodaj navajam le nekaj (izbira na tržišču je ogromna) povezav do različnih vrst prehranskih dopolnil, ki vsebujejo omego-3:http://www.lekarnaljubljana.si/si/spletna-lekarna/ponudba/lastni-izdelki-lekarne-ljubljana/prehranska-dopolnila/835 http://www.fitt.si/sl/artikel/230/omega3-olimp-60-kapsul-ribje-olje http://www.sloveniashop.net/kategorije-izdelka/lepota-in-zdravje/naredite-nekaj-zase/prehranska-dopolnila/2121 http://www.hisa-zdravja.si/sl/prehranska_dopolnila_za_izvrstno_pocutje/srce_in_ozilje/42/omega_3_1000_mg.html http://www.sensilab.si/Products.aspx/Details/Omega3 http://www.difar.si/katalog/product.php?SID=&product_id=1080017522 Omega 3 in depresija
Več študij je pokazalo nizko raven omega-3 nenasičenih maščobnih kislin pri ljudeh, ki trpijo za depresijo. V eni od teh raziskav so preučevali vpliv uživanja ribjega olja pri skupini depresivnih pacientov s samomorilnimi nagnjenji. Po štirih mesecih se je stanje bolnikov, ki so uživali ribje olje, tako izboljšalo, da so raziskavo prekinili, saj se je pristojnim zdelo neetično, da bi še naprej odrekali prednosti ribjega olja pacientom iz kontrolne skupine, ki je do tedaj prejemala odmerke olivnega olja. Raziskave kažejo, da so med prebivalci držav, ki letno zaužijejo veliko rib, bogatih z maščobnimi kislinami omega 3 (npr. na Japonskem in Islandiji), depresije precej manj pogoste kot drugod. Zanimiva je tudi študija, ki je pokazala, da lahko maščobne kisline omega 3 tudi za kar dvakrat prekosijo učinkovitost zdravil, namenjenih zdravljenju depresije, brez spremljajočih stranskih učinkov. Tudi v eni od metaanaliz, kjer so avtorji sistematično analizirali 19 različnih študij, se je kar pri 13 raziskavah pokazala zelo velika pozitivna povezavo med depresijo in omego 3, medtem ko 6 študij ni pokazalo povezave (5 študij so izključili zaradi metodoloških pomanjkljivosti).
Omega 3 maščobne kisline imajo pozitivne učinke tudi na drugih področjih našega zdravja. Sladkorna bolezen: Znano je, da uživanje rib lahko nevarnost za nastanek sladkorne bolezni zmanjša za polovico. Astma: Raziskava na Sydneyjski univerzi je razkrila, da je pri otrocih, ki redno uživajo ribe z bogato vsebnostjo omega-3 nenasičenih maščobnih kislin, tveganje za razvoj astme štirikrat manjše kot pri otrocih, ki ribe uživajo redkeje. Obolenje srca: Obstajajo močni dokazi, da omega-3 nenasičene maščobne kisline ščitijo pred srčnim infarktom. Dokazano je, da uživanje dveh obrokov mastnih rib na teden ali vsakodnevno uživanje prehranskih nadomestkov z vsebnostjo ribjega olja zmanjša možnost prezgodnje smrti zaradi srčnega infarkta. Srčno-žilne bolezni: Pozitivne učinke uživanja maščobnih kislin omega 3 na srce in ožilje so potrdile številne študije. Te maščobne kisline preprečujejo nastanek maščobnih oblog na stenah arterij, zaradi česar se zmanjša tveganje za srčni infarkt ter bolezni srca in ožilja. Rakava obolenja: Obstajajo številni dokazi, da lahko diete z visoko vsebnostjo omega-3 nenasičenih maščobnih kislin ščitijo pred razvojem raka na prsih in prostati ali zadržijo rast tumorja, ko se le-ta že pojavi. Laboratorijske študije nekaterih vrst raka, med katerimi je tudi rak na debelem črevesu, kažejo na možnost, da omega-3 nenasičene maščobne kisline vzpodbudijo odmiranje rakavih celic. Številne študije povezujejo maščobne kisline omega tri tudi z: izgubo odvečne telesne maščobe, lajšanjem bolečin v sklepih, krepkejšim imunskim sistemom, manjšim tveganjem za nastanek vnetnih bolezni, zdravjem reproduktivnih organov, lepšim videzom kože (suha koža, ekcemi, akne ...) in las, manjšim tveganjem za nastanek alergij, izboljšanih razpoloženjem, boljšim delovanjem možganov in procesa pomnjenja idr.
Poskrbite torej za svoje zdravje in počutje. Morda bo večji vnos omega 3 pomagal tudi vam.
Povzela in oblikovala Larisa Oblak
Viri: Araujo, Daniele Marano Rocha; Vilarim, Marina Machado; Nardi, Antonio E. (2010). What is the effectiveness of the use of polyunsaturated fatty acid omega-3 in the treatment of depression? Expert Review of Neurotherapeutics. Vol.10(7), Jul 2010, pp. 1117-1129. http://maxximum-portal.com/clanek.php?ContentID=657 http://www.fonda.si/index24f5.html?catID=2&pageID=7 |