NAROČITE NOVE KNJIGE !

 NAROČITE KNJIGE !

Napovednik dogodkov

Trenutno na seznamu ni načrtovanih prihajajočih dogodkov.
Poglej koledar dogodkov

Prva stran arrow Rubrike novic arrow Aktualno arrow 10. september, svetovni dan preprečevanja samomora
10. september, svetovni dan preprečevanja samomora Natisni E-pošta
Vpisal: DAMa   
09. 09. 2009
Image10. september je svetovni dan preprečevanja samomora, ki letos poteka pod geslom Preprečevanje samomora v različnih kulturah.

Svetovni dan samomora obeležujemo že od leta 2003, vsako leto pa se ob tej priložnosti povsod po svetu odvijajo akcije, s katerimi stroka in različne organizacije javnost ozaveščajo o tej tako pereči, večkrat nerazumljeni in še vedno tabujski temi.

Tudi v Društvu DAM želimo ob tej priložnosti poudariti, kako pomembno je, da ljudje v stiski pravočasno poiščejo in hkrati prejmejo ustrezno pomoč ob duševnih stiskah. Slovenija se namreč po številu samomorov, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v letu 2008, še vedno uvršča v sam vrh med državami, takoj za Litvo, Belorusijo ter Rusijo.  Vsako leto stori samomor okrog 600 Slovencev, v lanskem letu 408.

Zaskrbljujoče število samomorov bi bilo lahko manjše, če bi bili ljudje bolj pozorni na zgodnje opozorilne znake za samomor pri svojih najbližjih in te znake vzeli zelo resno. Zgodnje prepoznavanje težav in ustrezno zdravljenje lahko skupaj s podporo okolice osebi v stiski rešijo življenje.

Vzroki za samomor so kompleksni, v večini primerov pa odločitvi za samomor botruje tudi prisotnost depresije. V upanju, da bi se znanje o tej neizprosni in mučni bolezni povečalo, stigmatizacija pa zmanjšala, smo v Društvo DAM letošnji dan preprečevanja samomora pospremili s izdajo slovenskega prevoda poučnega priročnika Depresija za telebane.
Knjiga je posvečena spominu na dr. Andreja Marušiča, vodilnega strokovnjaka za področje samomorilnosti v Sloveniji in človeka, ki se je vse življenje vztrajno boril proti trdovratnim predsodkom do depresije in duševnih bolezni nasploh.

ImageDa v prizadevanjih za ozaveščenost o depresiji in problematiki samomorov nismo sami, dokazuje tudi Inštitut za varovanje zdravja RS (IVZ), ki je leta 2008 v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana pripravil priročnik Spregovorimo o samomoru med mladimi. »Namenjen je tako šolskim svetovalnim delavcem kot tudi drugim profilom, ki se ukvarjajo z mladimi in se srečujejo s problematiko samomorilnega vedenja. V priročniku so predstavljene značilnosti mladih, dejavniki tveganja in varovalni dejavniki ter preventiva samomorilnega vedenja pri mladih,« najdete na njihovi spletni strani , kjer si lahko brezplačno naložite tudi pdf različico priročnika Spregovorimo o samomoru med mladimi.

Obenem si lahko sporočilo IVZ ob letošnjem dnevu preprečevanja samomora preberete na tej povezavi .

 
< Nazaj   Naprej >
© 2005 - 2025 Nebojse.SI - e-glasilol Društva DAM
Društvo za pomoč osebam z depresijo in anksioznimi motnjami