Psihiatrinja odgovarja Natisni E-pošta
Vpisal: Hister Caprae   
17. 04. 2006

ImageVprašanje

Imam depresijo. Stara sem 43 let, razvezana 2 leti, imam hčerki stari 14 in 19 let, ki živita z mano oz. starejša študira v Ljubljani in je doma konec tedna. Prva depresivna epozoda se mi je pojavila pri 25 letih, eno leto sem jemala antidepresiv, na začetku tudi pomirjevala in zelo kratek čas tudi uspavalo. Kasneje sem nadaljevala s prsihoterapijo, ki je trajala nekaj let. Leta 1995 sem ponovno “padla” in antidepresiv mi je predpisala splošna zdravnica (Portal), jemala sem ga dve leti.  Po enem letu je spet sledilo poslabšanje, spet sem dobila Portal oz. Prozac in ga jemala dve leti.

 Ob prekinitvi jemanja sem se počutila res dobro, a je v začetku leta 2001 sledila zelo huda depresivna epizoda - najhujša doslej, ki me je popolnoma blokirala. V tem času sem z (bivšim) možem obiskovala skupino zdravljenih alkoholikov - kot svojka- in psihiater, ki je sicer vodil skupino, mi je spet predpisal Prozac, Helex in tudi Sanval, saj sploh nisem več mogla spati. K temu psihiatru grem še sedaj1x na leto, čeprav mi zdravila predpisuje na osnovi njegovega pooblastila splošna zdravnica. V letu 2003 se mi je kljub Prozacu stanje spet pričelo slabšati, spet so se pojavili akutni znaki depresije (izguba apetita, zgubljanje teže, nespečnost, tremor rok, pritisk v prsih, kepa v grlu...) in dobila sem Efectin, ki ga jemljem še sedaj (150mg zjutraj). Stanje je stabilno, funkcioniram “normalno” - služba, otroci, obveznosti... dlje od tega pa ne pridem. K vsaki drugi dejavnosti, ki bi naj bila za veselje in dobro voljo, se moram prisiliti. Saj se prisilim in grem, a vesela nisem.

Vprašanje: Psihiater je mnenja, da bi morala postopoma opustiti zdravila, saj “ne morete biti vse življenje na tej bergli”. Mene pa je zelo strah opustiti zdravila, saj se bojim, da se bo spet vse ponovilo, da še ene takšne epizode dobesedno več ne preživim ( Leta 2003 sem imela tudi poskus samomora s pomirjevali in uspavali). Zanima me vaše mnenje o opuščanju zdravil pa tudi sicer me zanima, kakšne vrste antidepresiv je Efectin, saj ugotavljam, da v društvu DAM, kjer sem aktivna, skoraj nihče ne pozna tega zdravila, vsi imajo kaj drugega.

Upam, da nisem bila predolga, želela sem pač malo opisati okoliščine, da bi mi lažje odgovorili.

Hvala in lep pozdrav!

ImageOdgovor

Spoštovani,
po treh tako hudih epizodah depresije je doktrina taka, da se zaščitni antidepresiv jemlje kontinuirano, saj je tako kot sami pravite tveganje za ponovno depresijo preveliko.

Efectin je zelo dober antidepresiv z dvojnim delovanjem. Kot prvi izbor se večinoma predpisujejo inhibitorji ponovnega privzema serotonina, kot so Prozac, Cipralex, Seroxat, Asentra in podobno. Efectin  ima poleg serotoninskega še noradrenalinsko delovanje, kar pomeni, da lahko pomaga tudi pri nekaterih bolnikih, pri katerih prej omenjeni antidepresivi niso dovolj učinkoviti. Predpisovanje pa je seveda individualno in mora biti vedno prilagojeno posameznemu bolniku.

Včasih samo zdravila ne pomagajo dovolj in je potrebna psihoterapija, da lahko človek ponovno začuti veselje in se praktično ponovno nauči videti pozitivne stveri, ki se mu dogajajo. Možna je individualna ali skupinska psihoterapija. Vsekakor bi vam svetovala, da si poiščete obliko, ki vam bo ustrezala.

Lepo pozdravljeni in vse dobro, Marjeta Blinc

 

Vprašanje

Prosila bi za odgovor na vprašanje kaj strokovno pomeni živčni zlom in kaj se v tem primeru dogaja z možgani, zakaj se ne spominjam nekaj trenutkov v času zloma? V petek sem bila odpuščena iz EKI-ja zaradi generalizirane anksiozne motnje in zasvojenosti z Apaurinom. V službi sem v sredo doživela živčni zlom in bi vas vprašala ali je to morda povezano z odvajanjem od Apaurina (morda kriza), ker se mi to prej ni dogajalo? Vprašala bi vas tudi koliko časa je potrebno, da se človek popolnoma ozdravi zasvojenosti?

Odgovor

Spoštovani,
izraz živčni zlom ni strokoven in si ga lahko razlagamo na več načinov. Huda anksioznost, ki lahko nastopi ob prehitrem odvajanju od benzodiazepinov, kot strokovno imenujemo pomirjevala, bi lahko imenovali tudi živčni zlom. Vsekakor se je potrebno Apaurina odvaditi postopoma, najbolje pod strokovnim vodstvom. Obrnite se na svojega psihiatra, saj je generalizirana anksiozna motnja tudi potrebna zdravljenja, kar vam bo pomagalo pri zasvojenosti in vaši osnovni težavi.

Lepo pozdravljeni, Marjeta Blinc

 

Vprašanje

Lep pozdrav, mene pa zanima na koga naj se obrnem, ker imam probleme v spolnosti in to močno vpliva na moje počutje in razmišljanje o prihodnosti. Ali naj se obrnem na psihiatra al na koga ki je specializiran za spolnost?

Odgovor

Spoštovani,
vsekakor bi vam svetovala, da se obrnete na strokovnjaka, ki se posebej ukvarja s spolnostjo. Priporočam vam dr. Ireno Rahne Otorepec, ki dela na Kliničnem oddelku za mentalno zdravje in  v Psihiatrični ordinaciji Rudnik, tukaj samoplačniško.

Pozdrave, Marjeta Blinc

 

 
< Nazaj   Naprej >
© 2005 - 2024 Nebojse.SI - e-glasilol Društva DAM
Društvo za pomoč osebam z depresijo in anksioznimi motnjami