»Suhe« priprave na potop Voda je medij, ki se po vplivu na čute in zaznavo razlikuje od zraka. Skozi masko se potapljaču objekti dozdevajo večji kot so v resnici; težje ocenjuje razdaljo. Za referenco dimenzij, je pametno vzeti primerjavo z velikostjo lastne dlani, ki je pod vodo seveda videti večja. Tudi zvok se prenaša precej dlje kot po zraku. Tudi 20 metrov oddaljen motorni čoln lahko slišite »tik nad glavo«, saj je smer izvora zvoka pod vodo težko določljiva.
Voda vpliva tudi na dotik, ki se občutno zmanjša, zmanjšajo pa se tudi bolečine. Zaradi zmanjšane zaznave bolečine, je še posebej pomembno, da potapljač pazi, da se ne poškoduje; če pokleknete na morskega ježka pod vodo, je zelo verjetno, da tega takrat ne boste čutili, toda enkrat bo vendarle treba zapustiti morske globine in takrat bodo postale manjše praske in odrgnine še kako občutne. Nos, ujet v maski, ne more nemoteno opravljati svoje funkcije. To lahko vodi v spremenjen okus po potopih; dogaja se, da potapljači postanejo pravi gurmani. Priprave naj bodo zmerne. Obdobje pred potopom naj bo čimbolj umirjeno. Obiščite bazen, in sproščeno uživajte v občutku lebdenja na gladini. Redno izvajajte dihalne vaje za sproščanje (zjutraj in zvečer).
Specifični stresorji potapljanja
Kadar pred potopom ni dovolj časa za priprave in kvaliteten pregled opreme.
- Preobremenitev z nalogami, vajami
Če količina podatkov, ki jih mora potapljač zadržati v spominu presega njegove trenutne kognitivne kapacitete, je nujno potrebna odložitev potopa. Tako ima vsak posameznik dovolj časa, da se pripravi po svojih trenutnih sposobnostih.
- Prestopanje meja psihofizične pripravljenosti
Vsak potapljač je dolžan upoštevati in opozoriti vodjo potopa na lastne omejitve, tako telesne, kot kognitivne. Vsak prestop lastnih meja lahko vodi v izgubo nadzora nad situacijo, kar pa pod vodo ni najbolj modro.
- Vreme, morski tok, valovi
Neugodne vremenske razmere so lahko prava nadloga, zlasti za začetnike, saj imajo premalo izkušenj, da bi se lahko ustrezno prilagodili hitrim spremembam okolja.
Vsak potapljač naj si izbere masko, ki mu ustreza po funkciji, in nikakor po obliki/barvi. Maska mora dobro tesniti (moški naj si obrijejo brke). Obleka ne sme stiskati telesa. Najpomembnejša mesta, kjer se mora obleka mehko prilegati telesu so vrat, prsni koš, presredek. Okončine (roke in noge) morajo biti lahkotno gibljive.
- Neustrezno psihofizično počutje
Telesne poškodbe, prehlad, vneta ušesa, rastoči simptomi panike pred potopom so signal, da potapljač na izbrani dan potopa ni ustrezno pripravljen.
Prehrana za potapljače
Potop z prebavnimi plini v črevesju spada med tiste izkušnje, ki se jim bi raje ognili. Pred potopom je modro iz jedilnika črtati naslednja živila: čebulo, fižol, gobe, proizvode, ki vsebujejo sorbitol, slaščice, žvečilni gumi (med žvečenjem pogoltnemo kar nekaj zraka) mleko, alkohol.
Teden pred potopom Priporočljivo je uživanje vsaj osem velikih kozarcev vode na dan (2L), in sicer vsaj pol ure pred in uro po obroku. Popolna abstinenca od alkohola, saj le ta med drugim pospešuje dehidracijo. Nikar ne pojdite žejni pod vodo. Polovico do dveh tretjin prehrane naj sestavljajo kompleksni ogljikovi hidrati.
Dan pred potopom Zmanjšajte vnos hrane za cca. 500 kalorij. Jejte manj kot ste prejšnje dni, količina popite vode naj ostane enaka.
Dan potopa Lahek zajtrk, količinsko nekoliko manjši. Izogibajte se peciva, sladkarij, medu in mleka. Dve uri pred potopom pojejte manjši lažji obrok. Pijte dovolj vode. Na mestu potopa imejte stekleničko z vodo. Avtor prispevka o potapljanju je Mitja Perat, terapevt naravnega zdravljenja, po metodi tradicionalne kitajske medicine - tuinolog, bivši vojaški potapljač, ki bo z nami začetniškem tečaju. |