NAROČITE NOVE KNJIGE !

 NAROČITE KNJIGE !

Napovednik dogodkov

Trenutno na seznamu ni načrtovanih prihajajočih dogodkov.
Poglej koledar dogodkov

Prva stran
Razumeti visoko občutljive osebe Natisni E-pošta
Vpisal: DAMa   
16. 02. 2007

ImageSo vam med odraščanjem ljudje pogosto rekli, da ste “preveč občutljivi”? Ali ste kot odrasli običajno zelo občutljivi za glasne zvoke, svetlobo, določeno hrano, skupine ljudi, čustva drugih ljudi, itd.? Ali večkrat doživljate depresijo in/ali paniko? Če je tako, ste morda med tistimi, ki jim dr. Elaine Aron pravi visoko občutljive osebe (VOO). Svojo raziskavo predstavlja v knjigi “Visoko občutljiva oseba” (The Highly Sensitive Person). V tem prispevku boste spoznali, kdo so VOO in morda boste na novo razumeli, kako nekateri ljudje doživljajo svoj svet tako fizično, kot čustveno preveč stimulativnega in bolečega.

Sindrom je sestavljen iz različnih simptomov, ki se običajno pojavijo hkrati. Kljub temu pa vsak posamezen simptom še ne kaže na sindrom. Ključna je določena kombinacija simptomov. Poglejmo si nekatere od možnih indikatorjev za osebe, ki lahko doživljajo čezmerno občutljivost. Taki posamezniki se bodo najbrž našli v večini, ne pa nujno v vseh spodaj naštetih simptomih:


•    Hitro utrujeni
•    Doživljajo depresijo
•    Občutijo anksioznost ali paniko, tudi v odsotosti opazne nevarnosti
•    Označeni za preveč “občutljive” ali take s “tanko kožo”, preveč “čustveni”
•    Premagani od občutka izpostavljenosti svetu
•    Preveč pozorni na dogajanje okrog njih
•    Čutijo potrebo, da bi se skrili v tiho, včasih temno sobico, da bi zbežali pretiranim dražljajem iz okolice
•    Pogosto odpovedo načrte ali sploh ne načrtujejo z drugimi
•    Nanje močno vplivajo razpoloženja drugih ljudi
•    Močno alergični na hrano in okoljske razmere
•    Izjemno intuitivni in umetniško naravnani
•    Prekomerno občutljivi na zvoke in svetlobo

ImagePrekomerno občutljive osebe zaznajo večino podrobnosti v svojem okolju, ne glede na to, kje se nahajajo. Ko je takih dražljajev preveč, lahko nastopi občutek premaganosti, zaradi česar se vklopi avtomatičen “preživetveni” način delovanja. Preživetje pogosto vključuje primitiven odziv boj ali beg. Za spopadanje s situacijo se torej VOO običajno umaknejo v samoto, v tiho ali/in zatemnjeno sobico. To je kraj, kjer se lahko ponovno sestavijo in pomirijo svoj prekomerno aktiviran živčni sistem.

Visoko občutljivi ljudje preprosto doživljajo stvari bolj intenzivno in se bolj zavedajo podrobnosti v okolju, kot ostali. Nekateri ljudje so prekomerno občutljivi le v nekaterih področjih življenja, kot so letenje z letalom, obisk hrupnega nakupovalnega centra ali majhni, natrpani prostori. Takim primerom občutljivosti navadno pravimo fobije. Spet drugi VOO so prekomerno občutljivi pri večini ali na vseh področjih svojega življenja. Vzroki za to naj bi bili določeni z več faktorji, vključno z genetsko predispozicijo, razvojem in življenjskimi izkušnjami.

Težko je odraščati kot visoko občutljiv otrok. Take otroke kritizirajo in sramotijo zaradi načina, kako se v določenih situacijah zgrozijo. Ostali otroci in odrasli jih lahko označijo za preveč občutljive, čustvene, s pretanko kožo, pritoževalce, nergače, nikoli zadovoljne, itd. Popoln opis VOO (v glavnem namenjen ženskam) je klasična zgodba Kraljična na zrnu graha. Visoko občutljivi fantki pa so zasmehovani z izrazi, kot so “cmera”, “jokica” ali “obnašaš se kot punčka”, itd. Take sramotilne nalepke lahko prispevajo k čustveni oslabelosti samopodobe in samozavesti.

V resnici pa imajo visoko občutljive osebe (VOO) pomembno funkcijo v svetu. VOO imajo povečano občutljivost za okolje in lahko uporabijo svoje zavedanje v  podporo družbenim gibanjem za varovanje planeta. VOO so močno intuitivni ljudje in običajno razumejo, kako čutijo drugi. Njihova sposobnost empatije je izjemna. Če se ne naučijo te svoje zavesti včasih izklopiti, pa lahko razvijejo občutek, kot da med njimi in drugimi ni nobene fizične meje. Pri pretirani občutljivosti za dražljaje, kot so svetloba, hrup in temperatura, lahko VOO čuti mogočen pritok dražljajev v prostorih, kjer je gneča, kot je nakupovalni center, in posledično začuti tesnobo ter željo po umiku. Manj občutljive osebe bi take razmere le blažje zbegale. Kadar VOO začuti premaganost od dražljajev, se vklopi njen preživetveni mehanizem (boj ali beg), kar se lahko konča z napadom panike ali tesnobe. Na žalost se nekatere VOO v obupu zatekajo k drogam, alkoholu ali hrani ter tako poskušajo obračunati s svojimi občutki

Zakaj so nekateri ljudje prekomerno občutljivi? Enotnega odgovora ni, obstajajo zgolj domneve. Nekateri ljudje se že rodijo z visoko občutljivim živčnim sistemom. Drugi lahko doživijo travme v zgodnjih fazah razvoja in postanejo preobčutljivi zaradi zlorabe. Spet drugi so lahko občutljivi zaradi fizičnih abnormalnosti (denimo prolapsa mitralne zaklopke) ali zaradi različnih kemijskih in prehranskih alergij. Na področju, kjer ste občutljivi, ste tudi ranljivi za občutke premaganosti, razen če se naučite vklopiti blažilnega stikala na svojem živčnem sistemu in senzoričnem zavedanju. To je mogoče doseči s pomočjo miselnega predstavljanja v zelo sproščenem stanju.

Kako se lahko naučite uravnavati svojo prekomerno občutljivo naravo?” Običajno strokovnjak za nevropatijo lahko zelo pomaga pri razumevanju VOO in nudi priporočila, ki so po pristopu holistične narave. Tudi homeopatija in akupunktura sta lahko dobra podporna pristopa. Pomembno je, da se naučite skrbeti za svoja pretekla in sedanja čustvena stanja, ne zgolj s celjenjem starih ran, ampak z učenjem veščin, ki vam bodo pomagale sprejeti vaš dar. Prekomerna občutljivost ni nekaj, česar se moramo znebiti. Naučiti se jo moramo uravnavati in pametneje uporabljati.


Avtor: dr. Ginger Blume
Prevod: DAMa
Spletni vir
Avtorske pravice: Copyright @ 2003-2006 – dr. Ginger Blume & Associates

Na sliki: Mimoza 

 
< Nazaj   Naprej >
skupine
Švicarski prispevek
Podprto z donacijo Švice v okviru Švicarskega prispevka razširjeni Evropski uniji.
SOS Telefoni

ŽIV ŽIV

Podarite 0,5% dohodnine

Podarite
Dobrodelnost vas nič ne stane. Izpolnite obrazec

Pomembne povezave




DAM na Facebooku

Sledi nam na FACEBOOKU
© 2005 - 2025 Nebojse.SI - e-glasilol Društva DAM
Društvo za pomoč osebam z depresijo in anksioznimi motnjami