NAROČITE NOVE KNJIGE !

 NAROČITE KNJIGE !

Napovednik dogodkov

Trenutno na seznamu ni načrtovanih prihajajočih dogodkov.
Poglej koledar dogodkov

Prva stran arrow Rubrike novic arrow Aktualno arrow Čakalne dobe so že prav smešne
Čakalne dobe so že prav smešne Natisni E-pošta
Vpisal: Hister Caprae   
19. 01. 2007

Image V koncesijski psihiatrični ambulanti v Strunjanu od decembra dela psihiater Andrej Marušič

"Obala je psihiatrično močno podhranjena," pravi psihiater dr. Andrej Marušič. Prav zato je novica o koncesiji, ki jo je dobil za psihiatrično ambulanto s polovičnim delovnim časom v Strunjanu, še kako dobrodošla. Prve paciente, ki ga, kot zadovoljno ugotavlja, obiskujejo v velikem številu, je sprejel decembra.

Andrej Marušič je oktobra lani ustanovil zasebni Zdravstveni zavod Celjenje, v katerem ima opredeljeno klinično dejavnost. Ta vključuje delo v Domu starejših občanov Fužine in v samoplačniški psihiatrični ambulanti v Ljubljani, od decembra pa tudi v novi koncesijski psihiatrični ambulanti v strunjanskem Hotelu Svoboda.

"Ne moreš biti le zasebnik"

"Odkar sem se leta 2002 vrnil v Slovenijo, so se čakalne dobe na področju psihiatrije tako podaljšale, daje to postalo že prav smešno. še posebej, ker smo narod, ki ima tako visok samomorilni količnik. Čakalne dobe ponekod znašajo tudi šest mesecev, zato gre veliko ljudi v samoplačniške ambulante. Tam pa se zgodi, da plačaš tudi petino najnižje slovenske plače," pravi psihiater.

Image
dr. Andrej Marušič
Ker ga je vse to motilo, si je zaželel, da bi lahko vsaj v polovičnem delovnem času nudil storitve v sklopu zdravstvenega zavarovanja. Ob prvem razpisu za koncesije se je prijavil. "Tak način dela finančno sicer ni kdove kako dobičkonosen, imam pa zato kot psihiater veliko boljši občutek, saj ne moreš biti samo zasebnik."

Le polovica Primorcev

Vrata strunjanske koncesijske ambulante so od decembra odprta trikrat na teden po šest ur. Odziv je izjemen, ugotavlja Marušič. Le polovica pacientov, ki ga obiskujejo v Strunjanu, je Primorcev. Ostali prihajajo iz Murske Sobote, Maribora, z Dolenjske in Gorenjske, še najmanj pa je Ljubljančanov, ki jim je na voljo ambulanta v Ljubljani. Prihajajo zaradi vseh duševnih motenj, proporcionalno, kot te motnje obstajajo; največ je depresij, tesnobnosti, paničnih napadov in demence, nekoliko manj je shizofrenij.

Zaradi očitne psihiatrične podhranjenosti na južnem Primorskem, Marušič razmišlja v sodelovanju z društvom Ozara (Nacionalno za kakovost življenja) o ustanovitvi zasebne psihiatrične bolnišnice, ki bi imela tudi koncesijsko dejavnost.

Ne klasična bolnišnica

"V geografskem pogledu slovenska Istra najbolj potrebuje psihiatrični oddelek. Denimo, od Pirana do Idrije je zelo daleč. Takšna bolnišnica bi morala biti paviljonska z le zasilnimi posteljami, večino dela pa bi morali opraviti v obliki obiskov na domu, oziroma z ambulantno dejavnostjo," razmišlja psihiater. 

Kdaj bi ta zamisel utegnila dočakati uresničitev, ne more napovedati. Ena od možnih "ovir" bi bila lahko psihiatrična bolnišnica v Idriji, ki bi ji to lahko bila finančna grožnja. 

"Zelo ugodno bi bilo, če bi v Splošni bolnišnici Izola obstajal interes za umestitev psihiatričnega oddelka v bolnišnico, vendar dvomim, da je vodstvo pripravljeno pogoltniti kaj takšnega. O tem smo se že pogovarjali. Prav zato, ker v SBI nisem naletel na pozitiven odziv, sem se povezal z društvom Ozara," pojasnjuje Marušič. 

Psihiatrična ambulanta v Strunjanu obratuje ob sredah in petkih popoldne ter ob sobotah dopoldne.
Telefon: 031 /387-333

Poleg dela v okviru zavoda Celjenje opravlja dr. Andrej Marušič še mnoge druge dejavnosti. Postopoma se mu zmanjšuje odstotek dela na Inštitutu za varovanje zdravja RS, kjer je prej direktoroval. Hkrati se mu veča dejavnost na Primorskem inštitutu za naravoslovje in tehnologijo (PINT) Univerze na Primorskem, kjer od decembra vodi nov Oddelek za preučevanje zdravja. Na UP bo tudi predaval, kar sicer že počne na Visoki šoli za zdravstvo v Ljubljani in na tamkajšnji Medicinski fakulteti, na Oddelku za psihologijo ljubljanske Filozofske fakulteti pa čaka na profesuro. 20-odstotno je zaposlen tudi v psihiatrični bolnišnici Polje, kjer ima suicidološko ambulanto.


ILONA DOLENC

Izvirna novica objavljena v Primorskih novicah v prilogi Zdravje 17. januarja 2007
Članek in fotografija sta last avtorjev in Primorskih novic.

 

 
< Nazaj   Naprej >
© 2005 - 2025 Nebojse.SI - e-glasilol Društva DAM
Društvo za pomoč osebam z depresijo in anksioznimi motnjami