NAROČITE NOVE KNJIGE !

 NAROČITE KNJIGE !

Napovednik dogodkov

Trenutno na seznamu ni načrtovanih prihajajočih dogodkov.
Poglej koledar dogodkov

Prva stran
Stres, depresivnost in prazniki: 12 nasvetov za uspešno obvladovanje Natisni E-pošta
Vpisal: DAMa   
04. 12. 2006

ImageStres in depresivnost vam lahko uničita praznike in vplivata na zdravje. Z realističnostjo, načrtovanjem vnaprej in iskanjem podpore se jima lahko izognete.

Prazniki nekaterim pripeljejo tudi nezaželjene goste – stres in depresijo. Nič čudnega. Zaradi truda, da bi speljali idilične, perfektne praznike, se znajdemo v vrtoglavem krogu opravil – delo, zabave, nakupovanje, peka, čiščenje, skrb za starejše sorodnike ali otroke na počitnicah in še veliko drugih reči. Toliko o miru in tišini, kajne?

Z nekaj praktičnimi nasveti pa lahko stres in depresijo, ki tako pogosto spremljata praznike, tudi omilimo. Morda boste v praznikih uživali bolj, kot ste si kdaj predstavljali.


Sprožitelji prazničnega stresa

Praznični stres in depresivnost sta pogosto rezultat treh glavnih sprožiteljev. Razumevanje slednjih vam lahko pomaga pri vnaprejšnjem načrtovanju in spopadanju z njimi.

Naslednja področja običajno sprožajo praznični stres ali depresijo:

•    Odnosi. Odnosi lahko kadarkoli sprožijo nemir, konflikte ali stres. Med prazniki pa se napetosti pogosto še povečajo. Družinski nesporazumi in spori se še bolj poznajo, posebno če ste dlje časa vsi v istem prostoru. Kadar je treba zadovoljiti veliko potrebam in različnim interesom, so pričkanja lahko na dnevnem redu. Po drugi strani pa preživljanje praznikov brez vaših dragih in ljubljenih oseb lahko sproži žalost in občutek osamljenosti.
•    Finance. Tudi finančno stanje lahko sproži stres kadarkoli med letom. Pretirano zapravljanje za darila, potovanja, hrano in zabavo pa lahko precej poveča stres med prazniki, saj se trudimo vsakemu čimbolj ugoditi.
•    Fizične zahteve. Naprezanje zaradi nakupovanja, prisostvovanje na družabnih srečanjih in pripravljanje prazničnih jedi lahko vsakogar utrudi. Občutek izčrpanosti povečuje stres in ustvarja začarani krog. Telovadba in spanje, ki sta dobra protistrupa za stres in utrujenost, med prazniki prepustita mesto drugim opravkom. Visoke zahteve, stres, premalo gibanja in pretiravanje s hrano in pijačo se med prazniki lahko zmešajo v pravi bolezenski koktajl.

Image12 predhodnih strategij za obvladovanje prazničnega stresa
Kadar smo pod velikim stresom, se je težko ustaviti in se ponovno sestaviti. Preprečite običajni praznični depresivnosti, da bi se zavlekla v kronično obliko. Poskušajte s temi nasveti:

•    Priznajte svoje občutke. Če vam je pred kratkim umrla ljubljena oseba ali niste v bližini svojih najdražjih morate vedeti, da je občutek žalosti ali potrtosti popolnoma normalen. Čisto na mestu je, da si tu in tam vzamete čas samo za jok ali izražanje čustev. Ne morete se prisiliti v veselje samo zato, ker so prazniki.
•    Poiščite podporo. Če se počutite izolirani ali potrti, poiščite prijatelje in družinske člane, obrnite se na lokalne verske ali socialne službe. Lahko vam nudijo podporo in družbo. Razmislite o prostovoljnem delu za skupnost. Pomoč ostalim vas lahko zelo razvedri in razširi vaš družabni krog. Lahko ponudite podporo pri organizaciji prazničnih srečanj, pripravi jedi in čiščenju. Ni treba, da ste med prazniki sami! Ne zaprite se med štiri stene.
•    Bodite realistični. Prav tako, kot se spreminjajo in rastejo družine, se spreminjajo tudi običaji. Obdržite tiste, ki so vam ljubi in ki jih želite obdržati. Vendar razumite, da so v nekaterih primerih ti lahko neizvedljivi. Morda se celotna razširjena družina ne more zbrati pri vas doma. Poiščite drugačne načine praznovanja na daljavo, recimo s pomočjo ogledovanja fotografij, pošiljanja e-mailov ali izmenjave videokaset.
•    Pozabite na razlike. Družinske člane in prijatelje poskušajte sprejeti takšne, kot so, čeprav ne dosegajo vaših pričakovanj. Pozabite na zamere in počakajte na bolj primeren čas za razpravo. Z visokim stresom in aktivnostmi prazniki včasih niso najbolj ugodni za razreševanje medsebojnih odnosov. In bodite potrpežljivi z drugimi, ki se kdaj razburijo ali razjezijo, če gre kaj narobe. Najbrž tudi oni čutijo učinke prazničnega stresa.
•    Držite se finančnega načrta. še preden greste po nakupih, se odločite, koliko denarja si lahko privoščite za darila in druge reči. Potem pa se obvezno držite svojega proračuna. Če tega ne storite, se vam napetost in anksioznost lahko zavlečeta še mesece, ko poskušate plačati vse račune. Ne poskušajte kupiti sreče s poplavo daril. Darujte dobrodelnim organizacijam v imenu koga drugega, podarite doma narejena darila ali pričnite z družinsko izmenjavo osebnih predmetov.
•    Načrtujte vnaprej.  Posebej si prihranite nekaj dni za nakupovanje, pečenje, obiske prijateljev in druge aktivnosti. Načrtujte svoj jedilnik in opravite le eno večje nakupovanje hrane. Tako boste preprečili hitrostno nakupovanje pozabljenih sestavin v zadnji minuti in imeli boste čas pripraviti nov kolač, če gre prvi po zlu. Vštejte si dodaten čas pri potovanjih, da zamude in odlogi na povečajo stresa.
•    Naučite se reči ne. Verjemite ali ne, ljudje bodo razumeli, če ne morete izpeljati določenih projektov ali aktivnosti. Če privolite le v tisto, kar si res želite početi, se boste izognili zamerljivosti in preobremenjenosti. Le če resnično ne morete zavrniti šefa, ki od vas zahteva nadure, poskusite umakniti nekaj drugega s svojega urnika, da si povrnete izgubljeni čas.
•    Ne opustite zdravih navad. Ne dopustite, da postanejo prazniki navadna požrtija. Nekaj razvajanja vedno prav pride, prekomerno nažiranje ali pitje pa bodo vaš stres in občutek krivde samo povečali. Pred zabavami raje pojejte zdravo polnovredno malico, da se izognete pretiravanju s slaščicami, sirom ali pijačami. še naprej se vsakič dobro naspite in ne pozabite na fizične aktivnosti.
•    Vzemite si odmor. Vzemite si čas zase. Vsaj 15 minut v čistem miru in samoti, brez motečih elementov, vas lahko osveži za nadaljnje podvige. Odkradite se v miren kotiček, pa čeprav v svojo kopalnico in užijte nekaj trenutkov mirne samote. Sprehodite se ponoči in glejte zvezde. Poslušajte sproščujočo glasbo. Poiščite nekaj, kar vam razjasni misli, upočasni dihanje in vam povrne notranji mir.
•    Premislite odločitve o spremembah. Če so vaše odločitve o spremembah nerealistične, so lahko prvi korak do poraza. Ne zadajte si naloge, da boste spremenili celo svoje življenje in se tako odkupili za pretekle grehe. Poskusite se raje vrniti k osnovnim, zdravim življenjskim rutinam. Zadajte si manjše, bolj določene cilje z razumnim časovnim okvirom. Izberite si samo take odločitve o spremembah, zaradi katerih se počutite bolje in ki nudijo več kot le kratkotrajen občutek sreče.
•    Pozabite na popolnost. Praznični filmi so polni srečnih koncev. V resničnem življenju pa ljudje ne rešijo vseh problemov v urici ali dveh. Vedno pride kaj vmes. Lahko se zapletete v delo v pisarni in zamudite hčerin božični nastop, vaša sestra lahko prebudi star prepir, lahko pozabite dodati orehe v kolač in mati lahko kritizira vaš način vzgoje. Vse v enem dnevu. Pričakujte in sprejmite nepopolnosti.
•    Poiščite profesionalno pomoč, če jo potrebujete. Vsemu trudu navkljub se lahko zgodi, da čutite neprestano žalost ali anksioznost, da vas mučijo fizične težave, nespečnost, da ste razdražljivi in obupani, nezmožni opravljati vse, kar prinaša dnevni urnik. Če taki občutki trajajo več tednov, se obvezno posvetujte z zdravnikom ali psihiatrom, saj gre lahko za depresijo.

Ne pozabite, da je eden izmed ključev zmanjševanja prazničnega stresa in depresivnosti tudi zavedanje, da prazniki lahko sprožajo stres in depresivnost. Sprejmite, da stvari ne gredo vedno tako, kot smo planirali. Potem pa aktivno postopajte tako, da med prazniki zmanjšate stres in depresivnost. Morebiti boste v praznikih uživali bolj, kot ste si sploh kdaj zamišljali.

 

Vir : Mayoclinic
Avtorji: By Mayo Clinic Staff
Objavljeno: Oct 20, 2006
Prevod: DAMa
Avtorske pravice: © 1998-2006 Mayo Foundation for Medical Education and Research (MFMER).

 
< Nazaj   Naprej >
skupine
Švicarski prispevek
Podprto z donacijo Švice v okviru Švicarskega prispevka razširjeni Evropski uniji.
SOS Telefoni

ŽIV ŽIV

Podarite 0,5% dohodnine

Podarite
Dobrodelnost vas nič ne stane. Izpolnite obrazec

Pomembne povezave




DAM na Facebooku

Sledi nam na FACEBOOKU
© 2005 - 2024 Nebojse.SI - e-glasilol Društva DAM
Društvo za pomoč osebam z depresijo in anksioznimi motnjami