"Najpomembnejše je, da mladostniki svojih težav ne potlačijo, ker se to
lahko konča tudi tragično," poudarja svetovalec pri TOM-telefonu Nace
Breitenberger. Oblike medvrstniškega nasilja se spreminjajo, reševanje
pa se vselej začne pri pogovoru, dodaja.
Mladostniki, ki so tarča medvrstniškega nasilja, se v najhujši stiski
znajdejo, če imajo ob tem občutek, da so v situaciji sami in da o tem ne
morejo z nikomer odkrito spregovoriti. Vse več takšnih se obrne na TOM -
telefon za otroke in mladostnike, ki že od leta 1990 deluje pod
okriljem Zveze prijateljev mladine Slovenije. V okviru devetih skupin
deluje okoli 130 prostovoljnih svetovalcev, ki letno prejmejo več kot 20
tisoč klicev. Mladostniki, ki zavrtijo brezplačno številko 116 111,
se spoprijemajo z najrazličnejšimi težavami, delež tistih, ki
potrebujejo uteho ali nasvet zaradi medvrstniškega nasilja, pa se
povečuje. "Načinov, na katere se dokazujejo mladi, je strašansko veliko tako v
lokalnem kot globalnem okolju. Sploh v zadnjih petih, desetih letih se
pojavlja toliko, prečudnih in neprijetnih situacij, v katerih se otroci
in mladi znajdejo, da se vprašaš, od kod jim take ideje," o situacijah, s katerimi se spopada pove Nace Breitenberger,
ki kot svetovalec TOM-telefona deluje že skoraj od njegovega nastanka,
najdlje od vseh prostovoljcev. Nekdanji učitelj razrednega pouka tudi
sicer večino svojega časa in energije namenja mladim – čeprav je že
nekaj časa upokojenec, otroke priseljencev v Idriji še vedno uči
slovenščino, ob tem vodi tudi različne delavnice po slovenskih šolah, od
leta 1970 let pa deluje tudi kot mentor mladih planincev v okviru
Planinskega društva Idrija. Z otroki in mladostniki je tako prek svojega
dela v stiku že več kot pol stoletja. Na podlagi svojih dolgoletnih
izkušenj ocenjuje, da je glavni vzrok za nasilno vedenje otrok in
mladostnikov v zgledih, ki jih dobijo od odraslih in družbe nasploh. Čeprav se zdi, da smo kot družba vsaj na načelni ravni za nasilje vse
bolj občutljivi in lahko pogosto slišimo opozorila, da nasilje v družbi
nima mesta, so namreč dejanski zgledi v praksi pogosto drugačni. "Pogosto
je tako, da imajo 'čudovite' zglede v nas, odraslih. Vse od tistih, ki
zasedajo najvišje in najodgovornejše funkcije, to vedno poudarjam. Če se
že v parlamentih pri nas in drugod med sabo obkladajo z žaljivkami,
grdimi besedami, če se ponekod celo stepejo, potem ni čudno, da je
nasilje vseprisotno tudi med mladimi," poudarja. Breitenberger ob
tem poudarja, da so v časih, ko imajo mladostniki do nasilnih vsebin in
škodljivih zgledov neomejen dostop tudi na spletu, akcije ozaveščanja,
kot je kampanja RTV Slovenija Odpikajmo nasilje, zelo pomembne. "V
tem kontekstu se marsikdo prepozna, vidi, da se to dogaja njemu, da je
žrtev nasilja in da obstajajo rešitve. Ko pride v stik s takšnimi
vsebinami, je večja možnost, da bo poiskal pomoč," je prepričan. "Ključno je, da se mladostniki v stiski zavedajo, da niso sami in da se lahko na nekoga obrnejo," je poudaril. Preberi celoten članek na >>https://www.rtvslo.si/odpikajmo-nasilje/kljucno-je-da-se-mladostniki-v-stiski-zavedajo-da-niso-sami-in-da-se-lahko-na-nekoga-obrnejo/739077#
|