Kako možgane strenirati, da nehajo po nepotrebnem premlevati? Natisni E-pošta
Vpisal: Lost   
19. 03. 2017
 Nastopil je vaš prosti čas in radi bi se imeli lepo, a vaši možgani kar ne nehajo premlevati, kaj ste mogoče storili narobe v službi? Svoje možgane ste takšnega nepotrebnega premlevanja priučili sami. In sami jih lahko strenirate tudi, da nehajo.

Takšno premlevanje vam lahko zagreni življenje. Lahko vas spravi v slabo voljo, ko bi se lahko imeli lepo. Lahko po nepotrebnem poveča vaš občutek strahu. Namesto da bi uživali v sedanjem trenutku, razmišljate, kaj se lahko slabega zgodi v prihodnosti. Nepotrebno premlevanje lahko prepreči, da bi ta čas porabili za kaj drugega. Lahko preveč časa namenite odločanju, namesto da bi se enostavno odločili in nato počeli še kaj drugega.


Raziskovalci na univerzi v Kaliforniji so opravili študijo, v kateri so udeležencem kazali kalejdoskopske slike. Ko so preverili, koliko si lahko zapomnijo, so ugotovili, da si več zapomnijo tisti, ki se niso preveč trudili, da bi si zapomnili barve in vzorce. Študija je torej pokazala, da lahko to, da se preveč trudimo svoje možgane na nekaj osredotočiti, poslabša rezultat.


Zato strenirajte možgane, da vidijo širšo sliko?

Ste med tistimi, ki so možgane naučili, da kar naprej po nepotrebnem premlevajo? (Foto: Thinkstock)

Da bi strenirali svoje možgane, da ne razmišljajo preveč, najdite fotografijo in si jo ogledujte približno pet sekund. Tako kratek čas si jo ogledujte zaradi tega, ker potem ne boste pustili možganom časa, da začnejo premlevati. Nato se poskušajte spomniti, kaj ste videli na fotografiji. Takšno vajo ponovite večkrat, dokler ne boste sebe prepričali, da si možgani res več zapomnijo, če jih k temu ne ženete preveč. Takšen način razmišljanja je ravno nasproten temu, ki ga imajo tisti, ki premlevajo.

Strenirajte možgane, da jih ne moti negotovost 

Tisti, ki preveč premlevajo, so svoje možgane strenirali, da se osredotočajo na tisto, kar je negotovo in to poskušajo razrešiti. Žal bo negotovost v življenju vedno obstajala, a kljub temu moramo biti srečni. Možgani se na to ne smejo osredotočati, ker je to izgubljanje časa. Kaj je mislil, ko je rekel to in to? Če je mogoče, poskušajte osebo kar naravnost vprašati, kaj je mislila s tem in tem. Ampak še pomembneje je, da ste pozorni na svoje obnašanje in opazite, kdaj možgani premlevajo nekaj, na kar pač ne bodo našli odgovora. Boste izgubili službo? Morda boste, morda ne boste, ne morete življenja zapravljati s tem, da razmišljate o tem. Ozavestite, kdaj tako razmišljate. In si takrat recite, da ste pomirjeni s tem, da odgovora ne poznate.

Strenirajte možgane, da opazijo negativno razmišljanje 

Tisti, ki so možgane navadili, da premlevajo, ne da bi jim to premlevanje lahko kakor koli pomagalo v življenju, imajo po navadi prav zaradi tega tudi negativne misli. Kar lahko storijo, je, da se v tem trenutku sprejmejo, kakršni so. Sprejeti je treba, da imamo negativne misli. In se ne obtoževati, temveč do sebe začutiti sočutje. Če si boste dovoli, da niste popolni, boste čutili v življenju manj stresa.

Najdite eno stvar, ki jo lahko nadzirate
 

Morda premlevate, ker čutite, da nimate dovolj nadzora nad določeno situacijo. Pomirite se lahko tako, da najdete en del situacije, na katerega lahko vplivate. Lahko denimo nekomu telefonirate, da dobite več informacij. Osredotočite se na takšne stvari, ki jih lahko naredite.

Avtori: L.E.

Izvirna novica: Vizita.si, 3. marec 2017

Prispevek je last avtorja in medija 24ur.com

 

 
< Nazaj   Naprej >
© 2005 - 2025 Nebojse.SI - e-glasilol Društva DAM
Društvo za pomoč osebam z depresijo in anksioznimi motnjami