FORUM Nebojse.si
Novice:
 
*
Dobrodošli, gost. Prosim, prijavite se ali registrirajte.
Ali ste pozabili aktivirati vaš račun?
petek, 29. marec 2024 ura: 11:01


Prijavite se z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seje.


Strani: [1]   Pojdi dol
  Natisni  
avtor Tema: pritisk v glavi / Asentra  (Prebrano 3548 krat)
0 uporabnikov in 1 gost pregleduje temo.
Micha
Novinec / novinka
*
Odsotni Odsotni

Prispevki: 26


« dne:: sobota, 18. september 2021 ura: 17:14 »

Pozdravljeni, sotrpini.

Moja težava je, da sem zaradi neke nekaj mesecev trajajoče situacije padel prvič v življenju v depresijo.

Pred mesecem dni se mi je pojavil "znani" simptom depresije: pritisk v glavi.
Na srečo gre za tiščanje, stiskanje, ne za glavobol, je pa vseeno zame zelo moteče in me toliko onemogoča, da pretežno ležim.

Psihiatrinja mi je 4 dni nazaj predpisala 50 mg Asentro, 5 dni polovičko, nato pa eno celo dnevno. Rekli boste: majhna doza. Ne vem, sem že od polovičke tablete kar dobro zadet.

Mogoče je to zato, ker nisem dosedaj sploh jemal nikakršnih tablet, razen zadnja leta polovičko Cosyrela preventivno proti visokemu pritisku.

Mi je pa to, da zna AD prijeti že po tednu dni, se bojim, omenila verjetno le zato, da me spodbudi?

Glede tako hitrega delovanja namreč dvomim, saj sem že velikokrat prebral, da naj bi vsak AD prejel po 20-ih, celo 30-ih dneh?

Vseeno pa bi želel od koga potrditev, da mu je AD prijel precej hitro.

Ob obupnem počutju bi bilo moje upanje, da se mi težave olajšajo, namreč večje...

Sicer pa mi je zoprno govoriti o simptomih. Dosti raje bi pisal načelno o duhovni poti posameznika, o temi,  ki mi je sicer precej ljuba in blizu.

Se bom potrudil, da napišem kaj več tudi o tej tematiki... Ko bom malce boljše.










« Zadnje urejanje: sobota, 18. september 2021 ura: 19:00 od Micha » Prijavljen
Aslan
Global Moderator
Heroj
*****
Prisotni Prisotni

Spol: Ženska
Prispevki: 7.772


Kraljestvu našega življenja vladamo mi sami.


« Odgovori #1 dne:: sobota, 18. september 2021 ura: 19:27 »

Micha tole kar se dogaja v začetku jemanja AD so ponavadi stranski učinki in
so lahko blagi ali pa bolj zoprni. Pri začetku s polovičko se zagotovo nekaj čuti.

Uvajanje AD naj bi bilo čimbolj POSTOPOMA ...
nekateri, ki se zelo bojijo stranskih učinkov, začnejo tudi z 1/4 ali 1/8 tablete za začetek ...
S tem pridejo na predpisano dozo počasneje a je zato brez neprijetnosti.

Realno delovanje AD boš lahko vedel šele, ko boš na predpisani dozi minimalno 14 dni ...
pogosteje v 2-4 tednih. Zdravilo potrebuje čas, ker morajo nastati med nevroni nove dodatne "ročice", ki šibajo serotonin naprej ...

Če si bolj depresiven (in ne tok anksiozen) je možno, da boš prej začuti delovanje Asentre.
Pri anksioznosti je namreč počasnost uvajanja bolj pomembna.

Jaz bi na tvojem mestu, če boš po 5 dneh polovičke še kar "zadet" (sem uporabila tvoje besede)
malo podaljšala čas s polovičko .. lahko tudi na 10 dni ... poslušaj svoje telo - tukaj je to zelo pomemben faktor, saj se vsak malo drugače odziva na zdravilo.
Nato pa bi šla prvo na 3/4 tabletke za cca 1 teden in šele nato cela 50mg tableta.

 rozicodam
Prijavljen

Resnični prijatelj je ta, ki te drži za roko in se dotika tvojega srca.
Micha
Novinec / novinka
*
Odsotni Odsotni

Prispevki: 26


« Odgovori #2 dne:: sobota, 18. september 2021 ura: 20:37 »

Micha tole kar se dogaja v začetku jemanja AD so ponavadi stranski učinki in
so lahko blagi ali pa bolj zoprni. Pri začetku s polovičko se zagotovo nekaj čuti.

Uvajanje AD naj bi bilo čimbolj POSTOPOMA ...
nekateri, ki se zelo bojijo stranskih učinkov, začnejo tudi z 1/4 ali 1/8 tablete za začetek ...
S tem pridejo na predpisano dozo počasneje a je zato brez neprijetnosti.

Realno delovanje AD boš lahko vedel šele, ko boš na predpisani dozi minimalno 14 dni ...
pogosteje v 2-4 tednih. Zdravilo potrebuje čas, ker morajo nastati med nevroni nove dodatne "ročice", ki šibajo serotonin naprej ...

Če si bolj depresiven (in ne tok anksiozen) je možno, da boš prej začuti delovanje Asentre.
Pri anksioznosti je namreč počasnost uvajanja bolj pomembna.

Jaz bi na tvojem mestu, če boš po 5 dneh polovičke še kar "zadet" (sem uporabila tvoje besede)
malo podaljšala čas s polovičko .. lahko tudi na 10 dni ... poslušaj svoje telo - tukaj je to zelo pomemben faktor, saj se vsak malo drugače odziva na zdravilo.
Nato pa bi šla prvo na 3/4 tabletke za cca 1 teden in šele nato cela 50mg tableta.

 rozicodam

Hvala za hiter odgovor in za nasvet glede jemanja AD.

Mojo zadetost je težko zadovoljivo opisati.
- Je drugače, kot če bil recimo pijan. Bil sem le parkrat v življenju, zato sem si takratne občutke zelo dobro zapolnil.
- Je drugače, kot če bi imel visoko tempetaruro.
- Mogoče je še najbolj blizu definicija, da pač čutiš celo glavo (možgane). Ki jih, če si zdrav, ne čutiš.

Bi pa rekel, da je ta pritisk posledica depresije, s katero sem se malce boril že pred 15-imi leti (takrat brez AD) in sem si ta občutek zapomnil. Sedaj je popolnoma enak...

Jemanje AD pa najbrž tudi vpliva na svoj način, tako, da se tudi to čuti v glavi.

Mislim pa tudi, da bi bilo najbolje NE prebrati možnih stranskih učinkov, saj vem za primer, da je hospitalizirana, ko so ji v bolnici uvedli novo zdravilo, popoldne prebrala navodila/stranske učinke in nalednji dan na skupini "poročala", da ima skoraj polovico teh stranskih učinkov... Tu bi dal smajlija, pa ni smešno. Je žalostno.

"Prekleta" psiha, kaj nam počne... 

Resno razmišljam o preprogramiranju podzavesti, kar pa je za vsakega zelo velik zalogaj.
Mislim pa, da kaj takega ni primerno za nekoga, s psihološkimi težavami? Drugače je, če si popolnoma zdrav...

Podzavest je, kot je možno prebrati, namreč v stalnem konfliktu z zavestjo, z raciom... Nažalost.

In ravno podzavest je tista negativna sila, ki prišepetava: Ne bo ti uspelo, ne boš ozdravel, ne bo bolje...
Racionalnost vsaj upošteva dejstvo, da so AD-ji pomagali večini, ki so jih jemali...
« Zadnje urejanje: sobota, 18. september 2021 ura: 21:49 od Micha » Prijavljen
Aslan
Global Moderator
Heroj
*****
Prisotni Prisotni

Spol: Ženska
Prispevki: 7.772


Kraljestvu našega življenja vladamo mi sami.


« Odgovori #3 dne:: nedelja, 19. september 2021 ura: 17:54 »

In ravno podzavest je tista negativna sila, ki prišepetava: Ne bo ti uspelo, ne boš ozdravel, ne bo bolje...

Podzavest - lahko rečemo tudi NEZAVEDNo je tisto kar "ne vemo ali se ne spomnimo".
Telo je tak odličen konstrukt narave, da z razlogom nekaj pusti v nezavednem.

Temu delu, ki ti "prišepetava" besede kot so
"Ne bo ti uspelo, ne boš ozdravel, ne bo bolje..."
je pravzaprav naš "notranji kritik" in večinoma so te besede nezavedno ponotranjene od naših pomembnih oseb iz otroštva in mladostništva. Otrok ji nekritično ponotranji in nato nosi v sebi in je sam do sebe ali prestrog ali prekritičen ipd ... Ta del ni podzavest - ker se še kako dobro zavedamo teh besed.

S takimi zadevami se ukvarja človek na psihoterapiji ...samospoznavanje ... odkrivanje svojih vzorcev mišljenja, vedenja in čustovanja. Pogosto ozavestimo kaj kar je bilo potisnjeno v nezavedno ... ozavestimo in zato lahko tudi spreminjamo, nadgrajujemo sami sebe.

Citiraj
Racionalnost vsaj upošteva dejstvo, da so AD-ji pomagali večini, ki so jih jemali...
Ad načeloma pomaga omiliti neželjene simptome depresije in anxe.
To je to. Deluje dokler jemlješ. Poreže močne občutke čustvovanja.
Ne more pa spremeniti TEBE kot osebnost, ne more ti razrešiti neustreznih medosebnih odnosov, ne more dati dobre samopodobe, ne more spremeniti tvojega načina komunikacije.

Človek potrebuje za funkcioniranje tako zdrav razum, kot tudi zdrav odnos do čustvovanja.
Skozi pot življenja se učimo spoznavati sebe in se tudi nadgrajevati kjer je to potrebno.
Marsikdo ima težave z čutenjem in izražanjem čustev - saj vse "potlači".

 rozicodam
Prijavljen

Resnični prijatelj je ta, ki te drži za roko in se dotika tvojega srca.
Micha
Novinec / novinka
*
Odsotni Odsotni

Prispevki: 26


« Odgovori #4 dne:: torek, 28. september 2021 ura: 20:41 »

Ad načeloma pomaga omiliti neželjene simptome depresije in anxe.
To je to. Deluje dokler jemlješ. Poreže močne občutke čustvovanja.
Ne more pa spremeniti TEBE kot osebnost, ne more ti razrešiti neustreznih medosebnih odnosov, ne more dati dobre samopodobe, ne more spremeniti tvojega načina komunikacije.

Zelo res!

Kakorkoli, je težko. Še najtežje se mi je zbrcati ven.
Tako brezveze se mi zdi iti na kolo in kolesariti eno uro, ker ni (zaradi AD) nobenega interesa, še manj veselja.
Torej aktivnost zaradi aktivnosti, zelo na silo...

Celo čakam, da bo kakšen deževen dan, da bom lahko v ali na postelji...

Še dobro, da skoraj vsak dan popoldne pride pome znanec in greva na kavo, nato pa še kakih 30 ali več minut hodit in se pogovarjat.

Tista urica z znancem pa je edina lepa stvar v dnevu, ostalo je le mučenje, preprečevanje samega sebe.

In nekajkrat dnevno razmišljanje, da ne bo nikoli več dobro, kot je bilo pred depresijo.

Danes sem na AD-jih deseti dan..
Prijavljen
Micha
Novinec / novinka
*
Odsotni Odsotni

Prispevki: 26


« Odgovori #5 dne:: ponedeljek, 04. oktober 2021 ura: 22:23 »

Če se kdo vpraša, zakaj to pišem: da podelim svoje neprijetne občutke s kom, ki je kaj takega že doživljal, ali še bo.
In s kom ki bo prvič v življenju jemal AD. pa mu bo moja izkušnja mogoče pomagala.

Seveda pa mi je jasno, da vsak človek na AD reagira na svoj način, drugače.

Danes je 18 dni, odkar jemljem Asentro.

Ne bom rekel, da je kaj boljše, le danes sem bil malo bolj aktiven. Popoldne sem šel na kavo, pa v trgovino, pa domov, pa spet ven še na eno kavo, pa na sprehod s prijateljem.

Nato sem se zvečer 3 ure mučil z internetom, nekaj klikal, samo da sem klikal, da sem preusmeril fokus iz smiljenja sam sebi na nekaj, ampak to na spletu je bilo pravzaprav brezveze, ubijanje časa.

Glasba, ki sem jo leta rad poslušal + gledal na YT, ali kakšni akcijski filmi pa me zaenkrat več ne zanimajo. Žal...
 


Prijavljen
Micha
Novinec / novinka
*
Odsotni Odsotni

Prispevki: 26


« Odgovori #6 dne:: nedelja, 10. oktober 2021 ura: 20:40 »

Zadnjič sem se zmotil. Bilo je 14 dni od začetka jemanja OD, ne 18.

Danes pa je 20-i dan in me, iskreno, čedalje bolj skrbi, kdaj bo AD prijel.
Je celo dokaj slab dan, ni volje, samo pesimizem in čakanje, kdaj bo čas za spat.

Najbrž nisem edini s tako dilemo, edini, ki je nestrpen in zato prosim tudi ostale s takimi izkušnjami, da napišejo, kdaj so jim AD prijeli.

Seveda pa se zavedam, da glede tega ni pravila.

Najbolj se bojim tega, da bo po mesecu treba povečati dozo, pa spet čakati 2-3 tedne, pa jo mogoče povečati še enkrat...

Upam, da (za spodbudo) napišejo izkušnjo le tisti, ki jim je AD prijel hitro...  Smiley

In ob svetovnem dnevu duševnega zdravja, vsem s težavami pošiljam  rozicodam
Prijavljen
Juliette
Izkušen član/ica
***
Odsotni Odsotni

Prispevki: 583



« Odgovori #7 dne:: ponedeljek, 11. oktober 2021 ura: 07:12 »

Micha, če ti napišejo le tisti, ki jim je AD hitro prijel, potem se boš počutil še slabše, če bi se pri tebi slučajno zgodilo, da bi trajalo malo dlje.
Meni so bili v bistvu v vzpodbudo tisti, ki so pisali, da so potrebovali 3 mesece in več   Smiley.
Po 2 mesecih se je pri meni zaznavno obrnilo navzgor. Seveda pa ni samo za čakati - pomembno je, da smo ves čas tudi sami proaktivni, pa če je še tako težko: sprehodi, sproščanje, vsaj nekaj druženja, kaka aktivnost, branje, samoedukacija in še posebej toplo priporočam psihoterapijo. AD imajo sami po sebi za večino omejen domet, so pa dobra podpora, da lahko preostanek zmoremo sami.  rozicodam
Prijavljen
Micha
Novinec / novinka
*
Odsotni Odsotni

Prispevki: 26


« Odgovori #8 dne:: ponedeljek, 18. oktober 2021 ura: 20:01 »

Juliette, vaš zapis je sam po sebi super spodbuda. Hvala.

Moj problem je aktivnost, kratki, depresivni dnevi, pomanjkanje zanimanja za skoraj karkoli.
Čeprav danes popoldne in zvečer (28 dan ob Asentri), je kar v redu, drugače ne bi niti imel niti volje za pisanje...
Prijavljen
Ribica
Veteran
****
Odsotni Odsotni

Prispevki: 788


« Odgovori #9 dne:: torek, 26. oktober 2021 ura: 09:06 »

Se popolnoma strinjam z Juliette. Kot je že ona zapisala, imam tudi sama izkušnjo, da mi je AD pričel "prijemati nekje po 2 mesecih. To se je kazalo tako, da se mi je počasi vračal apetit in da sem bila proti večeru malo boljša. Jutra pa so bila še vedno grozna. Nato se je počasi pričelo urejati spanje, bili so dnevi, ko je bilo že cel dan o.k., pa nato zdrsi, ko kak dan ni bilo in me je bilo zelo strah, da spet padam nazaj... Nekako 6 mesec je trajalo, da sem se stabilizirala. Res pa je, da sem štartala zelo globoko. Zato je verjetno tudi trajalo bolj dolgo, da sem spet zafunkcionirala.
Bo o.k., le počakati je treba  Smiley.

Ribica
Prijavljen
Micha
Novinec / novinka
*
Odsotni Odsotni

Prispevki: 26


« Odgovori #10 dne:: sreda, 03. november 2021 ura: 21:00 »

Ribica, hvala za spodbudne besede.
Po drugi strani pa si me ustrašila, da bo tudi pri meni trajalo 6 mesecev... Cheesy

No, včeraj mi je psihiatrinja dodala Kvelux SR, ki se, tako je rekla, pogosto dobro ujame z Asentro...
Če ne drugega, sem že po 1. tableti Kveluxa spal odlično, v primerjavi s prej.  Smiley
Prijavljen
Nives
Global Moderator
Expert
*****
Odsotni Odsotni

Spol: Ženska
Prispevki: 1.875


"I See You"


« Odgovori #11 dne:: sreda, 03. november 2021 ura: 21:07 »

Ce si hitro zacel z ADji, potem, ko si zapadel v to stanje in nisi imel se hujsih stresorjev zraven, bos ti precej hitreje ok Micha. Grin Koliko hitro ADji primejo oz si nazaj v stabilnem stanju je odvisno predvsem od tega dvojega.
Ce bos vsak dan kaj zase naredil v smislu gibanja, sproscanja in vnasanja pozitivnih vsebin, bo pa se hitreje. oki
Prijavljen
Strani: [1]   Pojdi gor
  Natisni  
 
Pojdi na:  

oglas oglas ETIKETA medicinski slovar
Powered by SMF 1.1.5 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC

Društvo DAM in uredništvo Portala Nebojse.si ne odgovarjamo za vsebine prispevkov na Forumu in vsebine komentarjev novic.
Vsi komentarji so lastništvo osebe, ki jih je napisala. Za njihovo vsebino so odgovorni njihovi avtorji.
Stran je bila ustvarjena v 0.116 sekundah z 23 povpraševanji.